Jednym z łatwiejszych i coraz bardziej popularnych sposobów jest wykorzystanie energii słonecznej poprzez montaż kolektorów słonecznych.

W ogólnym bilansie energetycznym budynku zapotrzebowanie energii na cele centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody stanowią zdecydowaną większość. Przy tak wysokich cenach szczególnie oleju opałowego i gazu koszty na cele grzewcze w dużym stopniu obciążają budżet gospodarstw domowych, spółdzielni, szpitali, szkół itp. Skutecznym sposobem zminimalizowania tych wydatków jest zastąpienie tradycyjnych źródeł ciepła nowymi, ekologicznymi, pozyskującymi tanią energię urządzeniami. Praca tych systemów nie powoduje degradacji środowiska naturalnego.

Przy produkcji ciepła, kolektory słoneczne nie emitują szkodliwych związków, nie powodują powiększania się dziury ozonowej, nie zanieczyszczają środowiska. Kolektory słoneczne mogą nagrzać ciepłą wodę już od kwietnia aż do września. pozwalają na montaż w dowolnych warunkach i różnorodnych miejscach. Koszty eksploatacji instalacji solarnej są prawie zerowe.

Każda instalacja solarna składa się z baterii kolektorów, umieszczonej zazwyczaj na dachu budynku i podgrzewacza umieszczonego wewnątrz budynku.